Урок з природознавства
Урок природознавства для 1 класу
(Майстерклас від татуся; випереджальне та розвивальне навчання)
Тема. Прилади, необхідні для пізнання природи.
Мета. Формування уявлення про основні методи вивчення природи людиною (спостереження, досліди) та їх роль у пізнанні навколишнього світу;
розвивати мислення, увагу, спостережливість; виховувати бережне ставлення до природи та повагу і гордість за своїх батьків.
Матеріали та обладнання: електрометр, електричний генератор, скляні призми, компас; фотозображення приладів про які теж ітиме мова; листя
із шкільного саду.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пролунав дзвінок, починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб сказать наприкінці,
Що у нашім першім класі –
Діти просто молодці!
- Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
(розгадування загадок про органи чуття людини)
Відчути гарний запах рози
Допоможе чуйний… (носик).
Побачить колір кожної з речей
Ми зможемо із допомогою… (очей).
У лісі спів пташок послухать
Допоможуть твої… (вуха).
Який смачненький в татуся шашлик
Розкуштує завжди твій…(язик).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вступна бесіда.
- Чи можливо роздивитися метелика або пташку, які летять далеко від вас?
- Чи можна визначити температуру води або повітря шкірою руки?
- Чи можливо вивчити веселку, яка знаходиться високо над нами?
Не все людина може побачити та визначити лише за допомогою своїх органів чуття. В таких випадках на допомогу людині приходять різноманітні прилади.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Ознайомлення із приладами, які допомагають вивчати явища природи. (цю частину уроку проводить запрошений татусь, вчитель-фізик).
а) демонстрація і розповідь про різні види компасів та їх роль у житті людини (допомагає вченим, туристам, дослідникам як на суші так і на воді, визначити сторони світу).
б) демонстрація скляної призми ( поява веселки в приміщенні).
Всі влітку неодноразово після дощу спостерігали чудове природне явище – веселку. Та виявляється ці кольори можна спостерігати і в приміщенні, скориставшись скляною призмою, яка розкладає світло на кольори.
б) демонстрація досліду Лебедєва (доказ того, що світло має тиск).
Для цього досліду вчитель використав електричний генератор та запаяну колбу із флюгером. Спостерігаючи за виконанням цього досліду, учні дізналися про те, що світло має тис , а тому давить на наші тіла, хоча ми цього не відчуваємо. Вони дивувалися, як у цирку біля фокусника, коли в скляній колбі починає сам по собі рухатися вмонтований в неї флюгер лише за рахунок тепла світла.
· Фізкультхвилинка
В ліс із класом ми підемо, (марширують)
По доріжкам пробіжимо. (біг на місці)
Сонечку усі зрадієм, (підняти ручки догори)
Рученята ним погрієм. (потирання долоней)
Візьмем лупи ми в долоні
І присядемо на лоні. (присідають)
Будем квітку розглядати
І мурашечок вивчати. (нагнувшись, повертаються із сторони в сторону)
Веселці будем ми радіти,
Природу рідну всі любити. (повороти в сторони з присіданням, руки на поясі)
І тварин не ображати
Природознавство все ж вивчати. (підскоки на місці)
г) Демонстрація роботи електричного генератора, робота якого показала як відбувається перетворення виробленої електроенергії у світлову енергію. (діти дивувалися тому, що покрутивши, граючись , якісь колеса - і лампочка засвітиться)
2. Практична робота (робота з лупами)
На кожну парту роздаються лупи та листочки з різних дерев, які ростуть у шкільному саду. Розглядаючи листочки через лупи, учні роблять висновок про те, наскільки цей пристрій полегшує роботу очей людини.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1. Гра «Вияви предмет» (вчитель перечислює різні предмети, а учні повинні плеснути в долоні, якщо почують назву предмета, який збільшує зображення, що сприймається оком).
Окуляри, лампочка, бінокль, маска для маскараду, мікроскоп, ліхтарик, телескоп, лупа, маска для підводного плавання.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Для чого потрібно спостерігати?
- Які предмети нам допомагають спостерігати?
- За роботою яких пристроїв вам було спостерігати найцікавіше?